Hoppa till innehåll

Arkiv: BAO på Cirkus

BAO_1920x640px_CIRKUS_1.0_240404.jpg
Cirkus, Stockholm

Om showen

En efterlängtad återkomst av Benny Anderssons Orkester med Helen Sjöholm och Tommy Körberg på Cirkus i Stockholm tisdag den 11 juni. Det är fem år sedan BAO senast bjöd upp till dans och nu blir det äntligen ett nytt tillfälle. En enda konsert, som filmas av SVT.

Sedan 2001 har BAO spelat in närmare 100 originalkompositioner av Benny, mestadels med text av Björn Ulvaeus.
Med sin medhavda dansbana med kulörta lyktor har de rest runt i sommarsverige och bjudit upp till dans – från Helsingborg i söder till Piteå i norr. De har givit ut 10 album. De har legat på Svensktoppen med många av sina hits, bla Du Är Min Man/Vår Sista Dans/Fait Accompli, och tilldelats fyra Grammisar. Allt genomsyrat av deras gemensamma nämnare – SPELGLÄDJE!!

Välkommen till ”En kväll på Cirkus med Benny Anderssons Orkester”

Längd: 2 h
Arrangör: All things Live
Åldersgräns: 13 år

Rullstolsplats bokas via tickets@cirkus.se

ÄTA PÅ CIRKUS

Välkommen till Cirkus Restaurang på Djurgården – en plats där middagen blir en del av upplevelsen. Här börjar (eller fortsätter) kvällen vid bordet, bland lekfulla smaker och över hundra års historia i väggarna. Välj mellan À la Carte, Chef’s Table eller vår förboka vår showmeny.

Plating vid bordet på Cirkus restaurang

À LA CARTE

På Cirkus restaurang är det de växtbaserade rätterna som står i centrum – men självklart finns även kött och fisk i ensemblen.

Chef's Table på Cirkus

CHEF’S TABLE

För dig som vill avnjuta magin från första parkett. Våra kockar bjuder på 6–8 rätter med dryck – serverat direkt från hjärtat av köket.

Dukat för middag i Cirkus Restaurang

SHOWMENY

Kvällar med föreställning serverar vi en särskild meny – ett smakprov på showen som väntar. Bokas tillsammans med din biljett.

Tillbaka till toppen