Hoppa till innehåll

The Sound of Beach Boys

BB_1800x1280.jpg
Nya Cirkus, Stockholm

Om showen

Under Brian Wilsons musikaliska genialitet utvecklades The Beach Boys till att bli världsledande inom popmusiken, och framgångarna kröntes med mästerverket ”Good Vibrations”. I hyllningsshowen ”The sound of Beach Boys” får publiken en högkvalitativ och supermusikalisk show med alla The Beach Boys hits. I ”The sound of Beach Boys” får publiken uppleva Beach Boys klassiska sound återskapat in i minsta detalj.

”The sound Beach Boys” är den ultimata hyllningsshowen till ett av de största banden genom tiderna: The Beach Boys. Efter genombrottet 1963 med ”Surfin´U.S.A.” har gruppen med sitt helt unika sound fortsatt att bjuda publiken på tidlösa hits som ”Wouldn´t It Be Nice”, ”I Get Around”, ”Dont Worry Baby”, ”Help Me Rhonda”, ”California Girls” och ”Kokomo” bara för att nämna några. Under sextiotalet stod de sida vid sida med Beatles och de turades om att utmana och inspirera varandra från varsin sida av Atlanten. När Beatles hade gjort Rubber Soul svarade Beach Boys med albumet Pet Sounds, och Beatles kontrade med Sergeant Pepper. Paul McCartney har sagt att han tycker ”God Only Knows” är den bästa poplåten någonsin.

Publikröster

”Ni var imponerande!
Jättebra konsert. Jag har varit på minst 7 riktiga Beach Boys konserter i Sverige- den första på Konserthuset i Sthlm 1962 och sedan Gtbg, Lysekil, Göteborg, Göteborg, Målilla, Husqvarna (2023). Jag saknade Do it again, tycker ni skall ta med den och varför inte Go to Hawaii. De gjorde Okiie from Muskogee på en koncert i USA när de såg ut som hippies hela gänget, kanske ni skulle överraska med den? Meddela mig kommande turnéplan, så kommer jag garanterat!”
– Ulf Lindstrand

”En grymt bra konsert! Fantastisk musik!! Superduktiga killar på scenen. Det var bara ett fel, framförandet var för kort!”
– Peter Kling

”En fantastisk konsert. Bra musik och duktiga unga killar som får till Beach Boys soundet. Det var den bästa konserten på mycket länge och ser den gärna igen om den kommer i närheten. Otrolig hög stämning i lokalen. Kan rekommenderas till alla.”
OTROLIGT BRA
– Ninni o Ulf Obbarius

Rullstolsplats bokas via tickets@cirkus.se

Evenemanget har flyttats! Nytt datum är den 11 mars 2026. Alla som köpt biljetter innan datumändringen har informerats den 13 augusti via den e-postadress som användes vid köp.

DATUM

11 mars 2026onsdag19:30

ÄTA PÅ CIRKUS

Välkommen till Cirkus Restaurang på Djurgården – en plats där middagen blir en del av upplevelsen. Här börjar (eller fortsätter) kvällen vid bordet, bland lekfulla smaker och över hundra års historia i väggarna. Välj mellan À la Carte, Chef’s Table eller vår förboka vår showmeny.

Plating vid bordet på Cirkus restaurang

À LA CARTE

På Cirkus restaurang är det de växtbaserade rätterna som står i centrum – men självklart finns även kött och fisk i ensemblen.

Chef's Table på Cirkus

CHEF’S TABLE

För dig som vill avnjuta magin från första parkett. Våra kockar bjuder på 6–8 rätter med dryck – serverat direkt från hjärtat av köket.

Dukat för middag i Cirkus Restaurang

SHOWMENY

Kvällar med föreställning serverar vi en särskild meny – ett smakprov på showen som väntar. Bokas tillsammans med din biljett.

Tillbaka till toppen